Hliněný víkend na Třech Studních 26.6. - 28.6. 09

Nekonečně tvůrčí a hodně hliněný byl tento kurz na Třech Studních. Vyrobit pravěkou keramiku a ozdobit si ji vlastními ornamenty si vyzkoušeli účastníci hned první večer. Povídali jsme si o zklidňujících a terapeutických účincích práce s hlínou, zkusili jsme hlínu mačkat a hnětat, asi to všechny uklidňovalo až moc, protože se nemohli od práce odtrhnout. Celou sobotu bylo počasí ideální pro modelování - pršelo. Téměř celý den jsme modelovali z hliněné nádoby - květináče a mísy, které jsme pak zdobili ornamenty z barevné hlíny, měděným drátem a sklem. I ti nejmladší byli opravdu šikovní a moc se jim to povedlo, moc je to bavilo a hlídali si, aby stihli přesně začátky modelování, protože se už nemohli dočkat. Poslední den jsme dělali kachle s vlastními návrhy zdobené různobarevnými skly. Oblíbené mořské a vodní motivy z nádob předchozího dne se zopakovaly i tady. Vycházky do přírody, i když s pláštěnkou, si užívali ti, kteří se kurzu účastnili jen jako doprovod.


Mozaika na Třech Studních 1 - 7. 8.09

Prázdninového týdenního kurzu se zúčastnili lidé z různých koutů ČR - Prahy, Zlína, Východních Čech, Podkrkonoší, Brna a jeho okolí. Opět se pracovalo s hlínou a mozaika nás provázela celý týden. Děti vyráběly mozaiky ve všech podobách: na tričku, keramickou, z kachlí, korálků, kamenů, přírodních materiálů, textilní, papírovou, kreslenou, lepenou atd. Několik tvůrčích večerů trávili dospělí nad výrobou mozaiky z kachlí, ať už to byl podnos s originálním motivem či mozaika na výzdobu ubytovny. Na společném výletě jsme stavěli domečky skřítkům, hráli hry... Také jsme se koupali v rybníce a jezdili na šlapadlech. Nechyběl karneval ve vlastnoručně vyrobených papírových maskách s modní přehlídkou a soutěžemi. No, a skoro každý večer byl táborák s písničkami, a dokonce i noční bojovky. Zkrátka o zábavu tu opravdu nebylo nouze.


Přírodní pec


Hliněné dobrodružství na Třech Studních 30.4. - 3.5.09

Během tří květnových dnů na Vysočině zažila parta dětí a dospělých hned několik Hliněných dobrodružství. Každé ráno začínáme hliněnou rozcvičkou. První bylo Dobrodružství s motýly, při kterém poznáváme hlínu a zdobíme ji barevnými sklíčky a korálky. Motýlky také malujeme a vystavujeme. Mimo to hrajeme spoustu bezva her na hřišti, soutěžíme, máme i táborák s písničkami a špekáčky. Když je hezky, tak tvoříme venku. Druhý den zažíváme Dobrodružství na moři, modelujeme moře z hlíny, mořské tvory, zdobíme pískem, mušlemi i sklem, vytváříme obří papírovou koláž. Stihneme i vycházky do okolí, je tu krásně a dopoledne si rodiče pěkně odpočinou. V odpoledních dílnách mamky nelení a vyrábí s dětmi zvonkohry a reliéf na výzdobu ubytovny. Při posledním dobrodružství děti tvoří stromy, ale to už jsme z těch zážitků pěkně unavení. Každý večer se dospěláci účastní večerního kurzu ve kterém modelují nádoby. Vznikají tak veliká díla, ale hlavně nás to baví, povídáme si, a nakonec tvoří i tatínci.